Gatojca

Mish i shijshëm pule në salcë kremi me shije kërpudhash

Nëse dëshironi racion të shpejtë me shije të veçantë kërpudhash, përdorni supën nga qesja!

Përbërësit për 6 persona:
– 900 g feta mish pule,
– 2 qese të vogla pluhur për supë kremi nga kërpudhat,
– 6 dl ajkë për zierje,
– kripë,
– piper,
– xhenxhefil të bluar,
– 4 thelpinj hudhre të grirë imët,
– gjalpë

Përgatitja:
Pritni filetë në bërxolla të holla dhe fërgoni në gjalpë të nxehtë që të marrin ngjyrën.
Lyeni me gjalpë një enë rezistuese ndaj zjarrit, pastaj rrotulloni copat e mishit të pulës në pluhurin e supës dhe radhisni në enën rezistuese ndaj zjarrit, dhe kur të gjitha t’i radhisni, përzieni mbetjen e salcës pluhur me ajkë, shtoni pak kripë, piper, hudhër dhe xhenxhefil.
Të gjitha qitni sipër mishit dhe fusni në furrë që të piqen në 180 gradë celsius. Piqni 45 – 55 minuta. Shërbejeni me oriz të zier apo me patate të pjekura bashkë me sallatë, sipas dëshirës. Ju bëftë mirë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *